| Features | Silicon Button Cap With Good Touch |
|---|---|
| Usage | Tunnel,mining,underground |
| Light Source | LED |
| Waterproof Level | IP68 |
| Adjustable Angle | 90 Degrees |
| Product Name | 15000lux Led Cordless Miner Lamp |
|---|---|
| Lumen | 232 |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Lighting Mode | Work-aux.-SOS 3 Lighting Modes |
| Power | 1.78W |
| Light Source | One Main Light Two Auxiliary Lights |
|---|---|
| Battery Capacity | 6.6Ah - 7.8Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Main Light Current | 450mA |
| Power Of Main Light | 1.67W |
| Features | Waterproof,impact Resistance,explosion Proof |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Six Auxiliary Lights |
| Battery Type | Rechargeable Li-ion Battery |
| Type | Headlamps |
| Ip Rating | IP67 |
| Model | GLT-2 Cordless Cap Lamp |
|---|---|
| Brightness | 5000lux |
| Illuminous | 96lum |
| Power Of Main Light | 0.74W |
| Main Light Current | 230mA |
| Battery Type | Rechargeable 18650 Battery |
|---|---|
| Certification | CE,EMC,FCC |
| Usage | Mining,Camping,Industrial,Emergency,fire Fighting |
| Light Source | Cree Led |
| Ip Rating | IP68 |
| Product Name | Miner Cap Lamp |
|---|---|
| Charging Time | 4 Hours |
| Power | 3W |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Mounting Options | Helmet Clip, Magnetic Base |
| Product Name | Explosion Proof Mining Cap Lamps |
|---|---|
| Charging Time | 4 Hours |
| Power | 3W |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Mounting Options | Helmet Clip, Magnetic Base |
| Battery Type | Rechargeable 18650 Battery |
|---|---|
| Certification | CE,EMC,FCC |
| Usage | Mining,Camping,Industrial,Emergency,fire Fighting |
| Light Source | Cree Led |
| Ip Rating | IP68 |
| Working Time | 13-15Hours |
|---|---|
| Battery Types | Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Brightness | 25000Lux |
| Battery Source | Panasonic |
| Rated Voltage | 3.7V |