| Type | Rechargeable Mining Headlamp |
|---|---|
| Brightness | 10000 Lux |
| Usage | Industrial, Coal Mine, Mining, Emergency |
| Material | ABS |
| Beam Angle | 120° |
| Lighting Mode | Work-aux 2 Lighting Modes |
|---|---|
| Charging Way | USB Charger/cradle Charger/ Charger Rack |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Model | GLC-6 Cordless Cap Lamp |
|---|---|
| Brightness | 7000Lux - 13000Lux - 20000Lux |
| Illuminous | 178lum - 232lum - 375lum |
| Power Of Main Light | 0.81W- 1.78W - 2.56W |
| Main Light Current | 200mA - 400mA - 800mA |
| Light Source | One Main Light Six Auxiliary Lights |
|---|---|
| Power | 0.65W |
| Weight | 143g |
| Life Span | 100000hrs |
| Current | 180mA |
| Safety Features | Overcharge Protection, Short Circuit Protection |
|---|---|
| Lumen | 216 Lumens |
| Product Name | Rechargeable Mining Corded Cap Lamp |
| Weight | 418g |
| Main Light Current | 450mA |
| Battery Capacity | 10.4Ah Rechargeable Li-ion Battery |
|---|---|
| Rated Voltage | 3.7V |
| Power Of Main Light | 3W |
| Illuminous | 348lum |
| Brightness | 25000lux |
| Main Light Current | 450mA |
|---|---|
| Power | 1.67W |
| Battery Cycles | 1000cycles |
| Working Temperature | -40℃-+50℃ |
| Warranty | 1 Years |
| Product Name | Rechargeable Led Miners Lamp GLT-2 |
|---|---|
| Lumen | 96 LUM |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Lighting Mode | Work-aux 2 Lighting Modes |
| Power | 0.74W |
| Model | GLT-7B Corded Cap Lamp |
|---|---|
| Brightness | 15000lux |
| Illuminous | 216lum |
| Power Of Main Light | 1.67W |
| Main Light Current | 450mA |
| Product Name | LED Mining Lamp |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Two Auxiliary Lights |
| Main Light Current | 400mA - 800mA |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |