| Product Name | Explosion Proof Mining Cap Lamps |
|---|---|
| Charging Time | 4 Hours |
| Power | 3W |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Mounting Options | Helmet Clip, Magnetic Base |
| Power Source | Rechargeable Lithium Battery |
|---|---|
| Safety Features | Overcharge Protection, Short Circuit Protection |
| Main Light Current | 450mA |
| Material | ABS |
| Charging Time | 4 Hours |
| Lighting Modes | High/Low/Strobe |
|---|---|
| Rated Voltage | 3.7V |
| Illluminous | 216lum |
| Led Light Source | Cree |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Lifetime | 100, 000hours |
|---|---|
| Model No | GLT-2 |
| Waterproof Grade | IP68 |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Application | Mining |
| Light Source | 1pc Main Light & 2pcs Auxiliary Lights |
|---|---|
| Battery Capacity | 10.4Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Main Light Current | 450mA - 800mA |
| Main Light Power | 1.4W - 3W |
| Beam Angle | 90 Degrees |
|---|---|
| Main Light Power | 0.74W |
| Application | Mining, Tunneling, Construction, Etc. |
| Standard Voltage | 3.7V |
| Material | Plastic And Metal |
| Features | Silicon Button Cap With Good Touch |
|---|---|
| Model No | GLC-6 |
| Application | Underground Lighting,tunnel,coal Mining |
| Waterproof Level | IP68 |
| Item Name | GLC-6 |
| Battery Capacity | 6.8Ah Rechargeable Li-ion Battery |
|---|---|
| Battery Life | 1200 Cycles |
| Input Voltage | AC85-265V |
| Luminous | 232lum |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Model | GLT-2 Cordless Cap Lamp |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Six Auxiliary Lights |
| Lighting Modes | Main - Main/auxiliary - Off |
| Battery Capacity | 2.6Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Brightness | 5000lux |
| Brightness | 5000lux |
|---|---|
| Lluminous | 96lum |
| Power Of Main Light | 0.74W |
| Main Light Current | 230mA |
| Battery Capacity | 2.6Ah Rechargeable Li-ion Battery |