| Battery Type | Rechargeable 18650 Battery |
|---|---|
| Certification | CE,EMC,FCC |
| Usage | Mining,Camping,Industrial,Emergency,fire Fighting |
| Light Source | Cree Led |
| Ip Rating | IP68 |
| Warranty | 3-5 Years |
|---|---|
| Working Temperature | -20°C-+45°C |
| Usage | Underground Lighting,mining Lighting |
| Charging Time | 4-6 Hrs |
| Main Led Duration | 15-18hrs |
| Features | High Efficiency, Energy Saving, Long Lifespan |
|---|---|
| Battery Capacity | 2.6Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Light Source | LED |
| Illuminous | 96lum |
| Warranty | 1 Years |
| Model | GL2.5-A Cordless Mining Lamp |
|---|---|
| Battery Capacity | 2.8Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Brightness | 4000lux |
| Weight | 126g |
| Water-proof Grade | IP67 |
| Model | GL8-B Corded Cap Lamp |
|---|---|
| Brightness | 15000lux |
| Illuminous | 216lum |
| Power Of Main Light | 1.67W |
| Main Light Current | 450mA |
| Model | GLC-6M Cordless Cap Lamp |
|---|---|
| Brightness | 12000lux- 23000lux - 1500lux |
| Illuminous | 213lum - 528Lum - 50Lum |
| Power Of Main Light | 1.78W - 4.4W - 0.5W |
| Main Light Current | 520mA - 1200MA - 200mA |
| Brightness | 13000lux |
|---|---|
| Illuminous | 232lum |
| Power Of Main Light | 1.78W |
| Main Light Current | 480mA |
| Battery Capacity | 6.8Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Brightness | 15000lux - 25000lux |
|---|---|
| Illuminous | 2lum - 348lum |
| Power Of Main Light | 1.5W - 3W |
| Main Light Current | 450mA |
| Battery Capacity | 6.8Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Model | GL8-D Corded Cap Lamp |
|---|---|
| Brightness | 15000lux |
| Battery Capacity | 7.8Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Water-proof Grade | IP68 |
| Brightness | 5000lux |
|---|---|
| Illuminous | 96lum |
| Power Of Main Light | 0.74W |
| Main Light Current | 230mA |
| Battery Capacity | 2.6Ah Rechargeable Li-ion Battery |