| Battery Type | Rechargeable 18650 Battery |
|---|---|
| Certification | CE,EMC,FCC |
| Usage | Mining,Camping,Industrial,Emergency,fire Fighting |
| Light Source | Cree Led |
| Ip Rating | IP68 |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
|---|---|
| Illuminous | 216Lum |
| Luminous | 232 Lum |
| Weight | 450g |
| Battery | Lithium Battery |
| Battery Cycles | 1200 Cycles |
|---|---|
| Rated Voltage | 3.7V |
| Voltage | AC 100-240V |
| Ip Rating | IP68 |
| Usage | Tunnel,mining,underground |
| Charging Way | USB Charger/cradle Charger/ Charger Rack |
|---|---|
| Impact Resistance | ≥1.5m |
| Weight | 250 Grams |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Item Name | GLT-2 |
| Model | GLD-6 Corded Mining Cap Lamp |
|---|---|
| Light Source | LED |
| Battery Type | Rechargeable Li-ion Battery |
| Battery Capacity | 13.6Ah |
| Brightness | 25000 Lux |
| Light Source | One Main Light Six Auxiliary Lights |
|---|---|
| Lighting Modes | Main - Main/auxiliary - Off |
| Battery Capacity | 2.6Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Delivery Time | 10-15days |
| Place of Origin | China |
| Features | Battery Indicator, Energy Saving, Long Lifespan,lightweight |
|---|---|
| Working Temperature | -20°C To 50°C |
| Material | PC |
| Main Light Brightness | 25000 Lux |
| Main Light Illuminous | 348 Lum |
| Light Source | One Main Light Six Auxiliary Lights |
|---|---|
| Battrry Capacity | 3.8Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Main Light Current | 300mA |
| Power Of Main Light | 1.1W |
| Model No. | GLC-6 |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Two Auxiliary Lights |
| Battery Capacity | 6.8Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Ip Rating | IP68 |
| Working Time | 13-15Hours |
|---|---|
| Battery Types | Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Brightness | 25000Lux |
| Battery Source | Panasonic |
| Rated Voltage | 3.7V |