| Features | Waterproof, Dustproof, Explosion-proof |
|---|---|
| Main Light Brightness | 5000 Lux |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Ip Rating | IP65 |
| Protection Rating | Waterproof IP68 |
| Features | Waterproof, Dustproof, Shockproof |
|---|---|
| Working Temperature | -40°C To 50°C |
| Lighting Degree | 15000 Lux |
| Usage | Tunnel,mining,underground |
| Illuminous | 96lum |
| Packaging Details | A package contains a light, an instruction manual and a charger. |
|---|---|
| Delivery Time | 10-15days |
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | Ten thousand per month |
| Place of Origin | China |
| Product Name | LED Mining Lamp |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Two Auxiliary Lights |
| Main Light Current | 400mA - 800mA |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Product Name | LED Mining Lamp |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Two Auxiliary Lights |
| Main Light Current | 400mA - 800mA |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Product Name | LED Mining Lamp |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Two Auxiliary Lights |
| Main Light Current | 400mA - 800mA |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Product Name | Cordless Cap Lamp |
|---|---|
| Main LED Duration | 15-18hrs |
| Auxiliary LED Duration | >60hrs |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Product Name | LED Mining Cap Lamp |
|---|---|
| Main LED Duration | 15-18hrs |
| Auxiliary LED Duration | >60hrs |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Product Name | Cordless Cap Lamp |
|---|---|
| Main LED Duration | 15-18hrs |
| Auxiliary LED Duration | >60hrs |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Product Name | Underground Cap Lamp |
|---|---|
| Main LED Duration | 15-18hrs |
| Auxiliary LED Duration | >60hrs |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |