| Features | Lightweight And Cordless |
|---|---|
| Working Lighting Time | Waterproof Cordless Cap Lamp GLT-2 |
| Countious Lighting Time | 5000LUX |
| Oled Screen | 3.7V |
| Battery Types | Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Mounting Options | Helmet Clip, Magnetic Base |
|---|---|
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Waterproof | IP68 |
| Material | ABS |
| Safety Features | Overcharge Protection, Short Circuit Protection |
| Product Name | Miner Cap Lamp |
|---|---|
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Brightness | 1000 Lumens |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Waterproof | IP68 |
| Model No. | GL-T666(A/B) |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Cree |
| Battery Capacity | 6.4Ah Rechargeable Li-ion Battery 18650 |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Strong Light Current | 760mA |
| Model No. | GL-T666(A/B) |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Cree |
| Battery Capacity | 3.2Ah Rechargeable Li-ion Battery 18650 |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Strong Light Current | 760mA |
| Waterproof | IP68 |
|---|---|
| Application | Mining, Tunnel, Construction Sites, Etc. |
| Installation | Ceiling, Wall, Pendant |
| Battery Cycles | 1200cycles |
| Main Light Brightness | 5000 Lux |
| Feature | Adjustable,portable,low Power Indication |
|---|---|
| Color Temperature | 2700K-6500K |
| Service | OEM/ODM Available |
| Waterproof Level | IP68 |
| Woeking Time | 80hrs-100hrs |
| Features | Waterproof, Dustproof, Explosion-proof |
|---|---|
| Rated Voltage | 3.7V |
| Beam Angle | 120° |
| Luminous Flux | 1000lm |
| Waterproof | IP67 |
| Protection Rating | Waterproof IP68 |
|---|---|
| Brightness | 12500lux- 25000lux |
| Warranty | 2 Years |
| Voltage | AC85-265V |
| Ip Grade | Waterproof IP67 |
| Features | Energy-saving, High Brightness, Long Lifespan |
|---|---|
| Working Time | 16hrs-18hrs |
| Waterproof | IP68 |
| Charging Time | ≤6 Hours |
| Battery Cycles | 1000cycles |