| Packaging Details | A package contains a light, an instruction manual and a charger. |
|---|---|
| Delivery Time | 10-15days |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal |
| Supply Ability | Ten thousand per mont |
| Place of Origin | China |
| Service | OEM/ODM Available |
|---|---|
| Material | ABS |
| Impact Resistance | ≥1.5m |
| Battery | Lithium Battery |
| Charging Way | USB Charger/cradle Charger/ Charger Rack |
| Working Time | 12 Hours |
|---|---|
| Feature | Adjustable,portable,low Power Indication |
| Installation | Ceiling Mount, Wall Mount, Pendant Mount |
| Adjustable Lamp Holder | 90° |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Lighting Degree | 10000lux |
|---|---|
| Mounting Options | Helmet Clip, Magnetic Base |
| Color | Yellow, Blue |
| Operatingtemperature | -20°C To 50°C |
| Main Light Brightness | 5000 Lux |
| Features | Waterproof, Dustproof, Shockproof |
|---|---|
| Lighting Mode | Work-aux.-SOS 3 Lighting Modes |
| Battery Cycles | 1000 Cycles |
| Operating Temperature | -20°C To 50°C |
| Warranty | 1 Year |
| Product Name | Coal Mining Light |
|---|---|
| Main LED Duration | 15-18hrs |
| Auxiliary LED Duration | >60hrs |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Product Name | Mining Head Lamp Cordless |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Two 2 Auxiliary Lights |
| Main Light Current | 400mA - 800mA |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Product Name | Mining Head Lamp Cordless |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Two 2 Auxiliary Lights |
| Main Light Current | 400mA - 800mA |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Product Name | Cordless Mining Lights |
|---|---|
| Lumen | 232 |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Lighting Mode | Work-aux.-SOS 3 Lighting Modes |
| Power | 1.78W |
| Waterproof | IP68 |
|---|---|
| Lighting Degree | 25000 Lux |
| Safety Features | Overcharge Protection, Short Circuit Protection |
| Material | ABS |
| Mounting Options | Helmet Clip, Magnetic Base |