| Features | Lightweight And Cordless |
|---|---|
| Working Lighting Time | Waterproof Cordless Cap Lamp GLT-2 |
| Countious Lighting Time | 5000LUX |
| Oled Screen | 3.7V |
| Battery Types | Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Product Name | Wireless Mining Light |
|---|---|
| Application | Underground Mining, Tunneling, Oil And Gas, Industrial Lighting |
| Working Time | ≥13 Hours |
| Charging Time | ≤8 Hours |
| Impact Resistance | ≥1.5m |
| Type | Miner Head Lamp |
|---|---|
| Brightness | 10000 Lux |
| Usage | Industrial, Coal Mine, Mining, Emergency |
| Material | ABS |
| Beam Angle | 120° |
| Product Name | Mining Hard Hat Light |
|---|---|
| Lumen | 1000 Lumens |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Weight | 450g |
| Product Name | Cordless Cap Lamp |
|---|---|
| Main LED Duration | 15-18hrs |
| Auxiliary LED Duration | >60hrs |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Product Name | Underground Mining Lamp Cordless |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Two 2 Auxiliary Lights |
| Main Light Current | 400mA - 800mA |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Product Name | Underground Miner's Cap Lamp |
|---|---|
| Lumen | 232 |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Lighting Mode | Work-aux.-SOS 3 Lighting Modes |
| Power | 1.78W |
| Lighting Degree | 25000 Lux |
|---|---|
| Waterproof | IP68 |
| Charging Time | 4 Hours |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Brightness | 1000 Lumens |
| Charging Time | 4 Hours |
|---|---|
| Adjustable Headband | Yes |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Product Name | Miner Cap Lamp |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Features | High Efficiency, Energy Saving, Long Lifespan |
|---|---|
| Working Temperature | -40℃-+50℃ |
| Voltage | AC85-265V |
| Application | Mining, Tunneling, Construction, Etc. |
| Warranty | 2-5 Years |