| Packaging Details | A package contains a light, an instruction manual and a charger. |
|---|---|
| Delivery Time | 10-15days |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal |
| Supply Ability | Ten thousand per mont |
| Place of Origin | China |
| Color | Yellow, Blue |
|---|---|
| Application | Underground Mining, Tunneling, Oil And Gas, Industrial Lighting |
| Working Time | ≥13 Hours |
| Charging Time | ≤8 Hours |
| Impact Resistance | ≥1.5m |
| Product Name | KL5LM(A) Corded Mining Head Lamp |
|---|---|
| Safety Features | Overcharge Protection, Short Circuit Protection |
| Lumen | 216 Lumens |
| Weight | 418g |
| Main Light Current | 450mA |
| Light Source | One Main Light & Six Auxiliary Lights |
|---|---|
| Battery Capacity | 2200mAh Rechargebale Li-ion Battery |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Main Light Current | 230mA |
| Main Light Power | 0.74W |
| Waterproof | IP68, 20M |
|---|---|
| Service | OEM/ODM Available |
| Battery | Lithium Battery |
| Main Light Brightness | 15000 Lux - 25000 Lux |
| Weight | 480g |
| Packaging Details | A package contains a light, an instruction manual and a charger. |
|---|---|
| Delivery Time | 10-15days |
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | Ten thousand per month |
| Place of Origin | China |
| Product Name | Cordless Cap Lamp |
|---|---|
| Main LED Duration | 15-18hrs |
| Auxiliary LED Duration | >60hrs |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Product Name | Lightweight Portable Led Mining Light |
|---|---|
| Lumen | 96 LUM |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Lighting Mode | Work-aux 2 Lighting Modes |
| Power | 0.74W |
| Product Name | Semi-corded Cap Lamp |
|---|---|
| Lighting Degree | 15000 Lux |
| Light Source | 1 Main Light 2 Auxiliary Lights |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery Pack |
| Continuous Working Time | 13 - 15 Hours |
| Product Name | Semi-corded Cap Lamp |
|---|---|
| Lighting Degree | 15000 Lux |
| Light Source | 1 Main Light 2 Auxiliary Lights |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery Pack |
| Continuous Working Time | 13 - 15 Hours |