| Working Time | 13-15Hours |
|---|---|
| Battery Types | Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Brightness | 25000Lux |
| Battery Source | Panasonic |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Packaging Details | One lamp and user manual |
|---|---|
| Delivery Time | 10-15 days |
| Payment Terms | L/C, Western Union, T/T,PayPal |
| Supply Ability | 10000 pcs/month |
| Place of Origin | China Shenzhen |
| Features | High Efficiency, Energy Saving, Long Lifespan |
|---|---|
| Lighting Degree | 7000 LUX |
| Application | Mining, Tunneling, Construction, Etc. |
| Standard Voltage | 3.7V |
| Power | 1.3W |
| Product Name | KL5LM Corded Mining Head Lamp |
|---|---|
| Safety Features | Overcharge Protection, Short Circuit Protection |
| Lumen | 216 Lumens |
| Weight | 418g |
| Main Light Current | 450mA |
| Model No. | GLC-6 |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Two Auxiliary Lights |
| Battery Capacity | 6.8Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Ip Rating | IP68 |
| Light Source | One Main Light & Two Auxiliary Lights |
|---|---|
| Battery Capacity | 7800mAh Li-Ion Battery Pack |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Main Light Current | 450mA |
| Main Light Power | 1.67W |
| Light Source | One Main Light & Two Auxiliary Lights |
|---|---|
| Battery Capacity | 7800mAh Li-Ion Battery Pack |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Main Light Current | 450mA |
| Main Light Power | 1.67W |
| Working Time | 13-15Hours |
|---|---|
| Battery Types | Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Brightness | 25000Lux |
| Battery Source | Panasonic |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Features | Battery Indicator, Energy Saving, Long Lifespan,lightweight |
|---|---|
| Working Temperature | -40°C To 70°C |
| Material | PC |
| Main Light Brightness | 25000 Lux |
| Main Light Illuminous | 348 Lum |
| Battery Type | Rechargeable 18650 Battery |
|---|---|
| Certification | CE,EMC,FCC |
| Usage | Mining,Camping,Industrial,Emergency,fire Fighting |
| Light Source | Cree Led |
| Ip Rating | IP68 |