| Light Source | One Main Light |
|---|---|
| Battery Capacity | 6.4Ah Rechargeable Lithium Battery |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Strong Light Current | 760mA |
| Weak Light Current | 260mA |
| Product Name | Rechargeable Mining Cordless Cap Lamp |
|---|---|
| Ip Rating | IP67 |
| Luminous Flux | 96lm |
| Working Temperature | -40℃-+50℃ |
| Material | ABS |
| Product Name | Explosion Proof Mining Cap Lamps |
|---|---|
| Charging Time | 4 Hours |
| Power | 3W |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Mounting Options | Helmet Clip, Magnetic Base |
| Product Name | Miner Headlamp |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Two Auxiliary Lights |
| Main Light Current | 400mA - 800mA |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Light Source | 1pc Main Light & 2pcs Auxiliary Lights |
|---|---|
| Battery Capacity | 10.4Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Main Light Current | 450mA - 800mA |
| Main Light Power | 1.4W - 3W |
| Waterproof Level | IP68 |
|---|---|
| Main Led Lifespan | 100000 Hours |
| Continuous Working Time | 15hrs |
| Service | OEM/ODM Available |
| Adjustable Lamp Holder | 90° |
| Product Name | Miners Head Lamp |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Two Auxiliary Lights |
| Main Light Current | 400mA - 800mA |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |
| Type | Miner's Cap Lamp For Underground |
|---|---|
| Brightness | 10000 Lux |
| Usage | Industrial, Coal Mine, Mining, Emergency |
| Material | ABS |
| Beam Angle | 120° |
| Features | High Efficiency, Energy Saving, Long Lifespan |
|---|---|
| Main Light Illuminous | 94 Lum |
| Application | Mining, Tunnel, Construction Site, Etc. |
| Main Light Lifespan | 100000 Hrs |
| Usage | Underground Lighting,mining Lighting |
| Packaging Details | A package contains a light, an instruction manual and a charger. |
|---|---|
| Delivery Time | 10-15days |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal |
| Supply Ability | Ten thousand per month |
| Place of Origin | China |