| Charging Time | 4 Hours |
|---|---|
| Adjustable Headband | Yes |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Product Name | Miner Cap Lamp |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Light Source | One Main Light Six Auxiliary Lights |
|---|---|
| Power | 0.65W |
| Weight | 143g |
| Life Span | 100000hrs |
| Current | 180mA |
| Battery Capacity | 7Ah Rechargeable Li-ion Battery |
|---|---|
| Certification | CE,CCC,ATEX |
| Usage | Underground Lighting,mining Lighting |
| Light Source | One Main Light Two Auxiliary Lights |
| Waterproof Grade | IP68 |
| Working Time | 13-15Hours |
|---|---|
| Battery Types | Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Brightness | 25000Lux |
| Battery Source | Panasonic |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Light Source | One Main Light & Two Auxiliary Lights |
|---|---|
| Battery Capacity | 7800mAh Li-Ion Battery Pack |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Main Light Current | 450mA |
| Main Light Power | 1.67W |
| Packaging Details | A package contains a light, an instruction manual and a charger. |
|---|---|
| Delivery Time | 10-15days |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal |
| Supply Ability | Ten thousand per month |
| Place of Origin | China |
| Features | Waterproof, Dustproof, Shockproof |
|---|---|
| Lighting Mode | Work-aux.-SOS 3 Lighting Modes |
| Material | PC |
| Application | Mining, Tunneling, Construction |
| Duration Time | 60hrs -33hrs- 22hrs |
| Features | Waterproof,impact Resistance,explosion Proof |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Six Auxiliary Lights |
| Battery Type | Rechargeable Li-ion Battery |
| Type | Headlamps |
| Ip Rating | IP67 |
| Features | High Efficiency, Energy Saving, Long Lifespan |
|---|---|
| Battery Capacity | 2.6Ah Rechargeable Li-ion Battery |
| Light Source | LED |
| Illuminous | 96lum |
| Warranty | 1 Years |
| Product Name | Mining Head Lamp Cordless |
|---|---|
| Light Source | One Main Light Two 2 Auxiliary Lights |
| Main Light Current | 400mA - 800mA |
| Lighting Degree | 9000LUX-20000lux - 25000lux |
| Battery Capacity | 6.8Ah Li-ion Battery |